درباره ما

بسم الله الرحمن الرحیم

نویسنده محتوای این سایت، حسین سوزنچی است، طلبه درس خارج در حوزه علمیه قم، دکترای فلسفه از دانشگاه تربیت مدرس، و دانشیار گروه علوم اجتماعی در دانشگاه باقرالعلوم ع. (توضیحات بیشتر را در سایت شخصی حسین سوزنچی به آدرس souzanchi.ir می‌توانید ملاحظه کنید)

مهجوریت قرآن در میان ما مسلمانان مطلبی نیست که نیاز به توضیح داشته باشد. یکبار حساب کردم اگر هر روز فقط در یک آیه قرآن تدبر کنیم، بعد از حدود ۱۷ سال در کل آیات قرآن تدبر کرده‌ایم. از ابتدای سال ۱۳۹۵ این کار را شروع کردم و بنا گذاشتم با توکل بر خدا در شبکه مجازی تلگرام، کانالی با عنوان «حداقل یک آیه در روز» (که بعدا به «یک آیه در روز» تغییر نام داده شد) برای این کار راه‌اندازی کردم و بعد کار را روزانه در وبلاگی قرار می دادم و از ابتدای دیماه ۱۳۹۵ این کار به طور منظم در وب‌سایت حاضر قرار می‌گیرد تا امکان مراجعات افراد میسر شود.

انسان وقتی بخواهد مطلبی را به دیگران منتقل کند بسیار متفاوت است تا برای خودش مطالعه کند؛ لذا کاری که گمان می‌کردم با حداکثر ۱ ساعت در روز انجام شود، اکنون به طور متوسط حدود ۳-۴ ساعت و گاه تا ۸-۹ ساعت وقت می‌گیرد.

سیر کار این است که بعد از انتخاب آیه مورد نظر، در ابتدای روز ابتدا با مراجعه به کتب لغت و بررسی ترجمه‌های معتبر قرآن، ترجمه مناسبی ارائه، و نکات ادبی متن، که در فهم دقیق متن کمک می‌کند استخراج می‌شود؛ سپس با جستجویی در احادیث، چند حدیث مرتبط با آیه که در فهم جوانب آیه کمک کند، در در میانه روز در کانال گذاشته می‌شود؛ نهایتا پس از مراجعه به برخی تفاسیر (بویژه تفاسیر روایی [قمی، عیاشی، صافی، برهان، نورالثقلین] و نیز دو تفسیر المیزان و مجمع‌البیان) و نیز تاملاتی در خود آیه و سایر آیات قرآنی مرتبط، در پایان روز نکاتی به عنوان تدبر ارائه می‌گردد؛ و حتی‌الامکان اگر محتوای آیه با برخی از حوزه‌های تخصصی علم (در حدی که اطلاعات نویسنده اجازه می‌دهد) ارتباطی دارد، آن ارتباط نیز معرفی می‌شود. و نهایتا کل مباحث آن روز در وب‌سایت حاضر قرار داده می‌شود تا در فضای مجازی بسهولت قابل دست‌یابی باشد.

از اواسط تابستان ۱۳۹۵ انتخاب آیات را بر اساس آیاتی که در کتاب درسی جدیدالتالیف درس دین و زندگی سال دهم (سال اول دوره دوم متوسطه) آمده بود، قرار دادم و از آبان سال ۱۳۹۵، موضوع انسان‌شناسی (گام اول: آیات مربوط به خلقت انسان) محور انتخاب آیات قرار گرفت. بعد از مروری بر سه دسته آیات (بقره/۲۸-۳۹؛ اعراف/۱۰-۳۶؛ حجر۲۹-۵۰) برای اجتناب از تخصصی شدنی که ممکن است موجب ملول شدن خوانندگان شود، از ورود به بقیه آیات مربوط به خلقت قبل الدنیا خودداری شد و ابعاد دیگری از خلقت انسان که در دنیا مورد نظر است مورد بررسی قرار گرفت. در این زمینه آیات سوره معارج/۱۹-۳۵ و حج/۱-۲۴ و سوره بلد در حال بررسی است.

هر ماه کل مطالب تهیه شده را در یک فایل Word و  یک فایل PDF در سایت خودم قرار می‌دهم که از طریق کلیک روی «اینجا» می‌توانید آنها را دریافت کنید.

در کارهای قرآنی، گاه به بهانه جذابیت، استناد و اتقان بحث نادیده گرفته می‌شود و چه‌بسا کار به تفسیر به رأی کشیده شود؛ و گاه به خاطر اصرار بر بحث تخصصی، سطح فهم مخاطب نادیده گرفته می‌شود. لذا از سویی کوشیده‌ام مطلبی نگذارم مگر اینکه استدلال معتبری داشته باشد؛ و از سوی دیگر، با اصلاح چندباره عبارات و بهره‌گیری از اشعار و حکایات، تا حد امکان در مسیر ساده شدن و جذابیت عمومی مطلب گام بردارم و بحث‌هایی که صددرصد جنبه تخصصی داشته، را فقط در وب‌سایت قرار دهم. به علاوه، به اقتضای فضای شبکه‌های مجازی، بحث‌ها در بندهای کوچک قرار گرفته و نیز عنوان‌گذاری شده تا هرکس بتواند بر اساس سلیقه و توان علمی خود، هم برای مطالعه شخصی، و هم برای ارسال مطلب به دیگران، دست به انتخاب بزند؛ مثلا «نکات ترجمه‌ای و نحوی» مخاطب نسبتا تخصصی دارد، «احادیث» برای عموم قابل استفاده است اما سند و متن عربی آن مخاطبین خاص دارد، و «تدبر»ها اغلب برای عموم است مگر اینکه با گذاشتن تیتر «بحث تخصصی» نشان داده شود که مخاطب خاص مد نظر است.

اخیراً کانال دیگری با عنوان «یک آیه در روز – گزیده» راه انداخته‌ام که فقط نتیجه‌های ساده و کاربردی بحث را در آنجا قرار خواهم داد و کسانی که حوصله بحث های تخصصی را ندارند، می‌توانند صرفا در آن کانال عضو شوند و هرگاه که استدلال بحثی را خواستند جویا شوند، به کانال اصلی یا وبلاگ مذکور مراجعه کنند.

این کانال تلگرامی و وب‌سایت مربوطه، محصول یک تلاش شخصی است و مورد حمایت هیچ ارگان ویا موسسه دولتی ویا غیردولتی نمی‌باشد و مسئولیت نوشته‌هایش هم صرفا برعهده این‌جانب است؛ اما استفاده از محتویات آن، با ذکر منبع ویا بدون آن، برای علاقمندان به قرآن بلامانع است؛ و اگر احساس می‌کنید، در راستای کاستن از مهجوریت قرآن می‌تواند مفید باشد، آن را به دیگران معرفی کنید.

و از آنجا که امام صادق ع فرمود: «بهترین برادرانم کسی است که عیب مرا به من هدیه دهد»، از دریافت انتقادات و پیشنهادات شما خوشحال خواهم شد.

آدرس کانال «یک آیه در روز» در تلگرام

https://t.me/YekAaye

آدرس عضویت مستقیم در کانال «یک آیه در روز»

https://telegram.me/joinchat/A1Jeoj5e2jaBJW_m_HAIMg

آدرس کانال «یک آیه در روز- گزیده»

https://t.me/YekAayah

آدرس عضویت مستقیم در کانال گزیده

https://telegram.me/joinchat/A1JeokBsAz7Uiiyd_fiyDQ

برای ارتباط با این‌جانب می‌توانید از آیکون «ارتباط با ما» در منوی بالای صفحه استفاده کنید.

رَبَّنا لا تُزِغْ قُلُوبَنا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنا وَ هَبْ لَنا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّاب‏