گزارشی از یک سال گذشته

بسم الله الرحمن الرحیم

با عنایات خداوند متعال، امروز ابتدای دومین سالی است که کار تدبر «یک آیه در روز» را آغاز شد.

از طریق سه لینک زیر می‌توانید اولین مطلب کانال و دو صفحه‌ای که توضیحی درباره فعالیت این کانال داده شد، مطالعه فرمایید.

https://t.me/YekAaye/5

https://t.me/YekAaye/1987

https://t.me/YekAaye/2025

(ویا مراجعه به صفحه درباره ما در سایت: http://yekaye.ir/about-us/) 

در همان اوایل کار، یکی از آشنایان این توصیه حضرت آیت الله خرازی (از اساتید اخلاق قم) را که در یکی از کانالهای مذهبی گذشاته شده بود، برایم فرستاد که «در طول روز فرصت هایی را برای تدبّر در آیه ای از آیات قرآن اختصاص بده. … مداومت بر این کار، همۀ دردهای روحی و اخلاقی ما را به طور معجزه آسایی درمان می کند.» که مشوق خوبی برای ادامه کار بود. (متن کامل در لینک زیر)

https://t.me/shia_patogh1/2698

به نظر می‌رسد راه مراجعه صحیح به قرآن، و اجتناب از تفسیر به رأی، این است که ابتدا معنای آیه درست فهمیده شود، سپس تا حد امکان از کلمات معلمان حقیقیِ وحی مدد گرفته شود؛ و آنگاه با تدبر در جوانب مختلف آیه، و بویژه تطبیق آیه بر وضعیت (فکری، اخلاقی، و رفتاری) خودمان، از این سفره گسترده الهی روزی‌ای برداشته شود؛ بر همین اساس بود که ابتدای هر صبح، علاوه بر ارائه متن و صوت آیه، و ترجمه نسبتا دقیقی از آن، بحثهای لغوی و نحوی‌ای که به فهم صحیح معنای آیه کمک می‌کرد، گذاشته می‌شد. سپس در طول روز احادیثی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم، دریچه‌هایی در فهم بهتر آیه می‌گشود، ارائه می‌گردید؛ و از مخاطبان انتظار می‌رفت که خود درباره آیه بیندیشند؛ و آنگاه هنگام شب، آنچه این بنده ناچیز با مراجعه به تفاسیر مختلف و تدبر در آیات، به دست می‌آورد، در کانال می‌گذاشت و تذکرات سازنده مخاطبان هم اغلب در اصلاح این محتوا موثر بوده است.

در طول یک سال گذشته، تلاش شد که حتی یک روز این کار تعطیل نشود، که البته تنها وقفه کار، مسافرت حدود ده روزه برای زیارت اربعین بود که در آن سفر معنوی، نه فرصت تحقیق و نگارش بود و نه امکانات لازم برای این کار.

همچنین تلاش شد گذاشتن مطالب در کانال حتی‌الامکان به دیروقت نیفتد، اما گاه پیچیدگی مطالب و فراوانی نکات (که زمان زیادی را برای ساده‌سازی، تلخیص و تنظیم آنها می‌گرفت) و گاه اشتغالات روزمره (از مسائل کاری گرفته تا رفت و آمدهای خانوادگی) انجام این کار را به تاخیر می‌انداخت، که امیدوارم عذر بنده قبول افتد.

از آنجا که برخی از حجم زیاد مطالب گلایه داشتند، از همان ابتدا تذکر دادم که علت اینکه مطالب را در بندها و با عنوان‌های اصلی متعدد (نکات ترجمه، کلام معصوم، تدبر) و زیرعنوان‌های تخصصی (نکته انسان‌شناسی، اخلاقی، سیاسی و …) می‌گذارم این است که هرکه فرصت یا علاقه به برخی بحثها ندارد، دستش در انتخاب باز باشد و آن چیزهایی را که می‌خواهد بخواند، با این حال، کانال دیگری با عنوان «یک آیه در روز- گزیده» نیز راه اندازی شد که تنها گزیده‌ای از این مطالب در آنجا قرار داده می‌شد؛ (لینک زیر)

https://t.me/YekAayah

و البته سایتی هم در فضای وب برایش قرار داده شد تا کسانی که می‌خواهند مطالب گذشته را جستجو ویا مطالعه کنند و یا مطلع شوند تاکنون چه آیاتی مورد بحث قرار گرفته، کارشان آسان‌تر شود (لینک زیر)

http://yekaye.ir/

هدف بنده از این کانال دو چیز بوده است: در درجه اول، خودم مقید شوم که هر روز در کلام خداوند متعال و کلمات معصومین علیهم‌السلام درنگی داشته باشم؛ و در درجه دوم، در فضای شبکه‌های مجازی، که به ابتذال در اندیشه و سطحی‌نگری در تحلیل‌ها دامن زده می‌شود، مطالبی ارائه گردد که شاید افراد را به تفکر و تامل جدی وادار سازد. و در همین راستا بوده که مطالب را در بندهای مستقلی می‌نویسم تا امکان بازنشر آنها در گروهها و کانال‌های دیگر مهیا شود.

بسیاری از افراد، گاه، از دشواری بحثها گلایه داشته‌اند. بنده تلاش فراوانی کرده و می‌کنم که بحثها را ساده‌سازی نمایم، اما باور ندارم که هر سخن عمیقی را می‌توان ساده کرد، بلکه به نظرم باید به عمیق شدن مخاطب هم اهتمام داشت؛ و معتقدم اگرچه باید در جذابیت محتوا کوشید، اما نباید همه چیز را فدای جذابیت کرد، و البته ضعف مولف هم جای خود دارد.

اعضای این کانال یک ماه پس از شروع به کار به حدود ۱۸۰۰ نفر رسید و این آمار تدریجا تا حدود ۲۸۰۰ نفر بالا رفت، و اکنون بیش از ۲۴۰۰ عضو دارد که به طور روزانه حدود ۲۰۰-۳۰۰ نفر با گذشت یک هفته حدود ۵۰۰ نفر پیگیر مستقیم مطالب هستند؛ و البته با توجه به چند موردی که عده‌ای مطالب را در کانال‌های خود می‌گذارند، ظاهرا به طور متوسط بالای ۱۰۰۰ نفر هر مطلبی را مشاهده می‌کنند. البته این غیر از فضای وب است که به طور مستقیم روزانه حدود ۲۰۰ بازدید واقع می‌شود.

لینک کانال «یک آیه در روز»

https://t.me/YekAaye

Views: 1

2 Replies to “گزارشی از یک سال گذشته”

 1. سلام علیکم
  من از دانشجویان دانشگاه امام صادق علیه السلام هستم اگر خدا قبول کنه از اون جا که ما به شما دیگر دسترسی نداریم و شما قبل از ما رفته بودید از این طریق میخوام چند سوال از شما بپرسم من کد ۹۴ هستم و در حال حاضر در محل پایگاه بسیج محله مون میخوام که یک نشریه ی یک برگی با مضمون قرآنی بزنم اول از همه از شما اجازه میخوام برای استفاده از مطالب سایتتون و ایضا یک راهنمایی برای این کار که اگر من بخوام بخشی از مطالب رو در هر شماره از این نشریه بیارم از کجا شروع کنم و با چه سیری ادامه بدم این راه رو
  یک سوال دیگه هم در مورد این دارم که من خیلی مراجعه در مورد احکام و …. و …. که مجال نام بردن ازشون نیست دارم و افراد بسیاری ازم سوال میپرسند که من رو واداشتند تا اقدام به نوشتن و تحقیق در مسائلی کنم که میخوام پس از اتمامشون این نوشته ها رو بفرستم و از شما در موردشون نظر بخوام آیا شما قبول میکنید؟؟؟؟؟؟؟ اگر قبول کنید خیلی ممنون میشم و این در واقع امیدی و تشویقی برای ادامه راه هستش لطفا؟؟؟؟

  • سلام علیکم
   استفاده از مطالب در راستای ترویج معارف قرآن حتی بدون ذکر منبع هم بلامانع است.
   سیرش را هم خودتان متناسب با مخاطب انتخاب کنید.
   ضمنا حقیر بسیار پرمشغله هستم و هیچ قولی نمی دهم. (از ساعت ارسال همین مطلب می توانید وضع حقیر را حدس بزنید) به طور موردی و ضروری اگر مطلبی بود به ایمیلم ارسال کنید و اگر توانستم پاسخ می‌دهم. ایمیلم در سایتم موجود است.
   التماس دعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*